Опубліковано: 13-04-2020
За фізичними властивостями Цивільний кодекс України поділяє всі речі на подільні і неподільні. Відповідно до статті 183 Кодексу подільною є річ, яку можна поділити без втрати її цільового призначення. І навпаки - неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення. При визначенні можливості поділу або виділу частки з об’єкта нерухомого майна враховується належність речі до подільної або неподільної.
Відповідно до статті 367 Кодексу майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. Кожен зі співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.
Разом із тим, Кодекс встановлює порядок виділу та поділу майна, що належить особам на праві спільної сумісної власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
При виникненні конфліктної ситуації, яка унеможливлює добровільне встановлення порядку користування спільним майном між співвласниками, такий порядок користування може встановити тільки суд.
Тож, виділ у натурі частки із майна - це поділ одного об’єкту (будинку, комплексу) на самостійні об’єкти нерухомого майна, з власним входом та допоміжними приміщеннями та спорудами.
Документи, що необхідні:
1. Договори про виділ частки в натурі майна (поділ), право власності на яке підлягає реєстрації, посвідчуються нотаріусом на підставі документів, що посвідчують право власності на таке майно, або на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, якщо державну реєстрацію права власності на нерухоме майно проведено без видачі документа, що посвідчує таке право.
2. Одночасно з посвідченням договору про виділ частки в натурі (поділ) житлового будинку, будівлі або споруди нотаріусом посвідчується договір про виділ частки в натурі на місцевості земельної ділянки. Для посвідчення останнього разом з іншими документами нотаріусу подається нотаріально посвідчений договір про спільну часткову власність на земельну ділянку.
Якщо земельна ділянка не приватизована, то з оглядом до ст. 377 Цивільного кодексу України, для оформлення договору про поділ будівлі, необхідно отримати кадастровий номер на земельну ділянку.
3. Інженером з інвентаризації нерухомого майна виготовляється технічний паспорт на об’єкт, що у спільній частковій власності. (відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 N 127 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за N 582/5773 (із змінами).
4. У висновку спеціаліста про можливість поділу об’єкту нерухомого майна, виданого інженером з інвентаризації нерухомого майна, встановлюється технічна можливість поділити в натурі на окремі об’єкти нерухомості, які є фактично відокремлені один від одного, мають окремі в’їзди/виїзди, розташовані на земельній ділянці, відповідно до їх фактичного володіння та користування. А також зазначається яке саме майно перебуває у фактичному володінні та користуванні та може бути виділене в натурі.(підстава ІНСТРУКЦІЯ
щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна). А також виготовляються уже різні технічні паспорти, на об’єкти, що виникнуть в результаті поділу.
Майте на увазі, не підлягають поділу об’єкти, до складу яких входять самочинно збудовані (реконструйовані, переплановані) об’єкти нерухомого майна.
5. Управлінням міськбудування та архітектури надається окрема адреса майну, що виділяється, у вигляді довідки.
У зв’язку з укладенням такого договору право спільної часткової власності на об’єкт що був, припиняєтьсяікожна із сторін набуває право власності на нерухоме майно, що переходить до неї згідно як на окремий, виділений в натурі об’єкт нерухомого майна. Такий договір являється для кожної із сторін документом, що посвідчує право власності на майно, яке утворилося внаслідок поділу об’єкта нерухомого майна в натурі.
АЛГОРИТМ
реєстраційних дій у ДРРП у разі поділу об'єкта нерухомого майна
Право власності на цілий об’єкт повинен бути зареєстрований.
1. Реєстрація заяви про державну реєстрацію права власності на об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу.
2. Після усіх необхідних пошуків прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу).
3. Відкриття розділу Державного реєстру прав на об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу. При відкритті розділу обов’язково зазначається, що об’єкт утворився в результаті поділу та «підтягується» номер розділу об’єкта, що поділяється.
4. Перенесення записів про речові права та їх обтяженняна об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу. Для цього здійснюється процедура реєстрації відповідного права, а саме: вносяться відомості про суб’єкта права, підставу виникнення прав; у вкладці «Додаткова інформація» в полі «Інформація про право, з якого здійснено перенесення», «підтягується» номер запису про право у розділі, що закривається; «Прийняти».
5. Погашення перенесених прав в розділі Державного реєстру прав, що закривається, на підставі «перенесення до новостворених ОНМ». У відомостях про рішення зазначається № рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу).
6. Завершення відкриття розділу.
7. Формування інформації з Державного реєстру прав за результатом розгляду заяви.
8. В такому ж порядку проводиться державна реєстрація прав на кожний наступний об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу.
9. Після завершення відкриття розділу на останній з об’єктів нерухомого майна, що утворилися в результаті поділу, заяву не задовольняємо.
10. Відкриття розділу на останній об’єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, та перенесення усіх записів про речові права та їх обтяженняє підставою для прийняття рішення про закриття розділу Державного реєстру прав на об’єкт, що поділився. Для цього через вкладу «Розділи» обираємо «Реєстрація рішення щодо розділу» та приймаємо рішення «про закриття розділу та реєстраційної справи (поділ об'єкта нерухомого майна)» на підставі заяви про державну реєстрацію прав, поданої щодо останнього з утворених об’єктів нерухомого майна.
11. Закриття розділу на підставі прийнятого рішення. Підстава закриття «поділ об’єкта нерухомого майна».
12. Формування інформації з Державного реєстру прав за результатом розгляду останньої заяви.
Помітили помилку в тексті? Будь-ласка, виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter. Ми вдячні Вам за допомогу.